List of the Members of the Executive Committee

Members of Honour

COHEN JEHORAM Herman
Netherlands

DIETZ Adolf
Germany

KARNELL Gunnar
Sweden

LIPSZYC Delia
Argentina

NABHAN Victor
Canada

SAITŌ Hiroshi
Japan

Members designated by the national groups

AXHAMN Johan
Designated by the Swedish group

AZZI Tristan
Designated by the French group

BENSAMOUN Alexandra
Designated by the French group

BRISON Fabienne
Secretary General
Designated by the Belgian group

CARBAJO Fernando
Designated by the Spanish group

CASTRO ROSA Victor
Designated by the Portuguese group

CAVALLI Jean
General Treasurer
Designated by the Swiss group

CHERPILLOD Ivan
Designated by the Swiss group

DEPREEUW Sari
Designated by the Belgian group

DIMITA Gaetano
Designated by the British group

DREIER Thomas
Designated by the German group

EDWARDS Stephen
Designated by the British group

EL SAYEGH David
Designated by the French group

ERCOLANI Stefania
Designated by the Italian group

FERNÁNDEZ BALLESTEROS Carlos
Designated by the Uruguayan group

FIRTH Alison
Designated by the British group

GENDREAU Ysolde
Vice-Présidente
Designated by the Canadian group

GINSBURG Jane
Vice-Présidente
Designated by the United States group

GLIHA Igor
Designated by the Croatian group

GABRIELI Nahum
Designated by the Israeli group

HALLDÓRSDÓTTIR Hjördís
Designated by the Icelandic group

HILLERSTRÖM MIKSCHE Helen
Designated by the Swedish group

JANSSENS Marie-Christine
Designated by the Belgian group

KALLINIKOU Dionysia
Designated by the Greek group

KROEZE Anja
Designated by the Dutch group

KIM Kyungsuk
Designated by the South Korean group

LARREA SOLTERO Ricardo E.
Designated by the Mexican group

LEAFFER Marshall
Designated by the United States group

LE MOINE François
Designated by the Canadian group

LEŠKA Rudolf
Designated by the Czech group

LIEDES Jukka
Designated by the Finnish group

LIPSZYC Delia
Designated by the Argentinean group

LUCAS-SCHLOETTER Agnès
Designated by the German group

MARÍN LÓPEZ Juan José
Vice-President
Designated by the Spanish group

MARZANO Paolo
Designated by the Italian group

MENČL Jakub
Designated by the Czech group

MORIN Annie
Designated by the Canadian group

NOMURA Toyohiro
Designated by the Japanese group

OBUCHI Tetsuya
Designated by the Japanese group

OESCH Rainer
Designated by the Finnish group

OJEDA Juanita Maria Elena
Designated by the Paraguayan group

PONTES NETO Hildebrando
Designated by the Brazilian group

QUAEDVLIEG Antoon
Designated by the Dutch group

ROGNSTAD Ole-Andreas
Designated by the Norwegian group

ROȘ Viorel
Designated by the Romanian group

ROSATI Eleonora
Designated by the Swedish group

ROSÉN Jan
Vice-President
Designated by the Swedish group

ROSENMEIER Morten
Designated by the Danish group

ROMERO ROMERO Carolina
Designated by the Colombian group

RUZ Franz
Designated by the Chilean group

TATSUHIRO Ueno
Designated by the Japanese group

SEIGNETTE Jacqueline
Designated by the Dutch group

SENFTLEBEN Martin
Designated by the Dutch group

SIRINELLI Pierre
Vice-President
Designated by the French group

SYNODINOU Tatiana-Eleni
Designated by the Cypriot group

TARGOSZ Tomasz
Designated by the Polish group

TOMORI Pál
Designated by the Hungarian group

VAN EECHOUD Mireille
Designated by the Dutch group

VISSER Coenraad
Designated by the South African group

VON LEWINSKI Silke
Vice-President
Designated by the German group

WALTER Michel
Designated by the Austrian group

XALABARDER Raquel
Designated by the Spanish group

ZIKOVSKA Petra
Designated by the Czech group

Coopted members

BLOMQVIST Jorgen
Denmark

DIMITA Gaetano
United Kingdom

FISCOR Mihály
Hungary

GAUBIAC Yves
France

GOTZEN Frank
Belgium

LUCAS André
France

NABHAN Victor
France

TORREMANS Paul
United Kingdom